Dziękczynienie za dar wiary

Pierwsze spotkania w Roku Wiary wypada poświęcić modlitwie dziękczynnej za dar wiary. To dziękczynienie kierujemy przede wszystkim do Boga. Im bardziej człowiek uznaje wiarę za bezcenny skarb, tym gorliwiej za nią chce dziękować i jej strzec. Snując refleksję nad wiarą uświądamiamy sobie, że Bóg przekazał nam ją w Kościele i przez Kościół. Tu zaś widzimy, że bardzo szerokie jest grono ludzi, którym powinniśmy być wdzięczni za dar wiary. Są wśród nich święci i błogosławieni, są rodzice, rodzeństwo i inni członkowie rodziny, a także kapłani i katecheci, wspólnoty parafialne i diecezjalne, autorzy książek i modlitewników i wiele innych osób.

Warto więc pomyśleć o tym, aby swoją wdzięczność wyrazić nie tylko w modlitwie, lecz także w słowach. Można w rodzinnym spotkaniu podziękować za świadectwo wiary członkom rodziny, a w grupach podziękować animatorom i uczestnikom. Ponieważ ta modlitwa dziękczynna przypada na koniec października i początek listopada, a więc wtedy, gdy odwiedzamy cmentarze i modlimy się za zmarłych, będzie to dobra okazja, aby również im podziękować za dar wiary.