Odpusty - łaska darowania kary za grzechy

 

"Wszyscy ludzie pielgrzymujący na tym świecie popełniają przynajmniej tzw. lekkie, powszednie grzechy: tak że wszyscy potrzebują Bożego miłosierdzia dla uwolnienia się od następstw karnych za grzechy" - pisze Ojciec Święty Paweł VI w konstytucji apostolskiej poświęconej tematowi odpustów Indulgentiarum doctrina (nr 3). Pod koniec tego tekstu dodaje: "Również i dziś Kościół zachęca wszystkich swoich synów, ażeby rozważyli i zastanowili się, jak wielkie ma znaczenie praktyka odpustów dla życia poszczególnych wiernych, a nawet dla rozwoju całej wspólnoty chrześcijańskiej" (nr 9). Niestety zrozumienie tego nauczania Kościoła ciągle nie jest wystarczające. Rok Wiary jest jedną z okazji, aby do tej prawdy powrócić, gdyż w tym Roku mamy dodatkowe możliwości zyskiwania odpustów. Zamieszczamy więc poniżej zarówno wybór dokumentów Kościoła, jak też teologiczną refleksję na ten temat.

 

News
 • Cotygodniowa adoracja

  2013-11-21

  Adoracja Najświętszego Sakramentu, proponowana na ostatni tydzień Roku Wiary: Przed obrzędem „Redditio Symboli”.

 • Obrzęd zamknięcia Roku Wiary - skrót

  2013-11-15

  Przygotowaliśmy pomoce dla księży na zamknięcie Roku Wiary: dwustronicowy skrót obrzędu.

 • Świadectwo z parafii - zamknięcie Roku Wiary

  2013-10-30

  Otrzymaliśmy świadectwo z zamknięcia Roku Wiary w parafii archidiecezji częstochowskiej. Zachęcamy do zapoznania się z nim i przesłania dalszych informacji i opisów.

 • Cotygodniowa adoracja

  2013-10-16

  Adoracja Najświętszego Sakramentu, proponowana na 28. tydzień okresu zwykłego czyli 53. tydzień Roku Wiary, nawiązuje do drugiej części KKK. Jej temat brzmi: „Liturgia Godzin”.

 • Tablice Credo

  2013-10-14

  Tekst Credo wyryty w sercu i na tablicach - trwałym znakiem przeżycia Roku Wiary.

Newsletter
Bądź na bieżąco - zapisz się newslettera!
Wizyty
Dzisiaj: 70 Wszystkie: 627