Odpusty - łaska darowania kary za grzechy

"Wszyscy ludzie pielgrzymujący na tym świecie popełniają przynajmniej tzw. lekkie, powszednie grzechy: tak że wszyscy potrzebują Bożego miłosierdzia dla uwolnienia się od następstw karnych za grzechy" - pisze Ojciec Święty Paweł VI w konstytucji apostolskiej poświęconej tematowi odpustów Indulgentiarum doctrina (nr 3). Pod koniec tego tekstu dodaje: "Również i dziś Kościół zachęca wszystkich swoich synów, ażeby rozważyli i zastanowili się, jak wielkie ma znaczenie praktyka odpustów dla życia poszczególnych wiernych, a nawet dla rozwoju całej wspólnoty chrześcijańskiej" (nr 9). Niestety zrozumienie tego nauczania Kościoła ciągle nie jest wystarczające. Rok Wiary jest jedną z okazji, aby do tej prawdy powrócić, gdyż w tym Roku mamy dodatkowe możliwości zyskiwania odpustów. Zamieszczamy więc poniżej zarówno wybór dokumentów Kościoła, jak też teologiczną refleksję na ten temat.