Otwarcie Roku Wiary

Ważne znaczenie dla przeżywania Roku Wiary będzie miało jego otwarcie. Dokona się ono w Rzymie i w każdej diecezji w czwartek, 11 października w 50 rocznicę rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. Również w parafii ten dzień będzie właściwym dniem otwarcia Roku Wiary. Jednak ze względu na, że w czwartek tylko niewielkie grono osób będzie mogło uczestniczyć w tym pięknym wydarzeniu, proponuje się przeżyć obrzęd otwarcia również w niedzielę, 14 października.

Poniżej zamieszczamy wskazania dotyczące przeżywania tego obrzędu, listy i komunikaty biskupów, a także pomoce dla duszpasterzy i rodzin. Pomoce te zaczerpnięte są w większości z zeszytu 1 przygotowanego na Rok Wiary przez Wydawnictwo św. Stanisława BM. Nosi on tytuł: Panie, przymnóż nam wiary!

• Obrzęd otwarcia przygotowany przez Komisję Duszpasterstwa KEP

Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski przygotowała obrzęd otwarcia Roku Wiary w katedrach i w parafiach. Zwraca on szczególną uwagę na dokumenty Soboru Watykańskiego II oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Księgi te mają być niesione w procesji wejścia wraz z Ewangeliarzem.

• Obrzęd otwarcia przygotowany w Archidiecezji Krakowskiej

Proponuje on niesienie w procesji wejścia znaku światła wraz z Ewangeliarzem, odmówienie Credo przez kapłana, po którym wierni śpiewają dziękczynną aklamację oraz wręczenie obrazków, które w swej treści nawiązują do programu "Panie, przymnóż nam wiary".

• Modlitwa w rodzinie na rozpoczęcie Roku Wiary

Czy potrzebna jest modlitwa rodzinna na rozpoczęcie Roku Wiary? Jeśli ktoś był już w kościele i tam przeżył obrzęd otwarcia, to czy wracać do tego w domu? Rodziny, które wierzą, że są domowym Kościołem, nie mają co do tego wątpliwości. W ich małej rodzinnej wspólnocie trzeba także wyrazić i pogłębić wiarę, że Chrystus jest wśród nas obecny.

• Pomoce do przeżywania obrzędu otwarcia Roku Wiary

Proponowane pomoce to rozważania na nabożeństwo różańcowe w dniu otwarcia Roku Wiary, wprowadzenie do Mszy Świętej, myśli do homilii, tekst credo, modltiwa powszechna, a także modlitwa na zakończenie celebracji wraz z błogosławieństwem na Rok Wiary.