Rok Wiary - dokumenty Kościoła, listy i komunikaty biskupów

Czym jest Rok Wiary? Dlaczego został ogłoszony? Jak go przeżywać? Odpowiedzi na te pytania szukamy najpierw w nauczaniu Ojca Świętego, wskazaniach Kongregacji Nauki Wiary, a także w słowie biskupów, skierowanym do Kościoła w Polsce. Większość tych tekstów została ogłoszona jeszcze przed rozpoczęciem Roku Wiary. Nie tracą one jednak na aktualności także w czasie trwania tego świętego czasu. Zawierają w sobie program, który teraz jest realizowany.

• List Ojca Świętego Porta fidei

11 października 2011 roku Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary. Rozpocznie się on 11 października 2012 roku w 50. rocznicę zwołania Soboru Watykańskiego II. Przygotowania do przeżycia Roku Wiary rozpoczęły się z chwilą ogłoszenia tego dokumentu

• Wskazania Kongregacji Nauki Wiary

6 stycznia 2012 roku Kongregacja Nauki Wiary ogłosiła Wskazania duszpasterskie na Rok Wiary. Dotyczą one Kościoła powszechnego, Konferencji Biskupów, diecezji i parafii, także działających w Kościele wspólnot, stowarzyszeń i ruchów

• Ogólnopolskie przedsięwzięcia duszpasterskie

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski w dniu 25 sierpnia 2012 roku zatwierdziła Ogólnopolskie przedsięwzięcia duszpasterskie związane z „Rokiem Wiary” 2012/13. Zawierają one zachętę do przeżywania Roku Wiary, wskazują najważniejsze wydarzenia tego Roku w Polsce oraz podają sugestie dla działań w diecezjach i ruchach religijnych.

• Listy biskupów

Pomocą w przeżyciu obrzędu otwarcia Roku Wiary, a także w głębszym przeżywaniu tego niezwykłego czasu, są słowa pasterskie biskupów. Ich lektura jest bardzo ubogacająca.

• Komunikaty biskupów

Również ogłoszone przez biskupów komunikaty pokazują różnorodność inicjatyw podejmowanych w diecezjach na rozpoczęcie Roku Wiary.