Apostolstwo:
„Kościół jako wspólnota kapłańska”

Podsumowaniem spotkań poświęconych trzem sakramentom: kapłaństwa, Eucharystii i chrztu, jest głębsza refleksja nad udziałem wszystkich ochrzczonych w kapłaństwie Chrystusa. Jeszcze raz powraca myśl, że Zbawiciel najpierw ofiarowuje nam dar, a potem uczy jak z tego daru korzystać. Najpierw dostępujemy łaski zjednoczenia z Nim, a potem jesteśmy wezwani, aby tę jedność umacniać i pogłębiać. Na tej drodze wzrostu duchowego ważną rolę odgrywa świadomość udziału we wspólnym kapłaństwie ludu Bożego. Jest to jedna z trudniejszych prawd wiary. Została ze szczególną mocą przypomniana przez Sobór Watykański II, a bł. Jan Paweł II, jeden z ojców tego Soboru, przybliża ją nam ze szczególną troską. Poniższy tekst pochodzi z audiencji generalnej z dnia 18 marca 1992 roku.