Parafia – wspólnota modlitwy

Wszelkie dzieła chrześcijańskie rozpoczyna się od modlitwy. Najpierw zwracamy się do Boga, prosząc Go o światło do rozpoznania Jego woli i siły do jej wypełnienia. Działania duszpasterskie zmierzają do rozmodlenia całej wspólnoty, pomagając każdemu jej członkowie w jego osobistym rozwoju modlitewnym. Równocześnie duszpasterze dążą do rozpoznania i pielęgnowania powołania tych członków wspólnoty, których Bóg wzywa w sposób szczególny do służby innym przez modlitwę. Oni tworzą grupy modlitewne, spotykają się na modlitwie częściej niż inni, a każda sprawa dziejąca się w parafii i każde podejmowane w niej dzieło, jest przez nich przedstawiane Bogu w wytrwałej modlitwie. Oni w sposób najpełniejszy spełniają posługę Mojżesza, który modli się na górze, aby wszyscy walczący na nizinach codzienności, mogli odnosić zwycięstwo nad złem.

Stąd w refleksji nad formacją, podejmowaną w tym okresie w parafii i w ośrodkach rekolekcyjnych, warto postawić sobie pytanie o formację grup modlitewnych i budzenie powołań do tego rodzaju służby. Mogą to być:

• Rekolekcje dla Zelatorów i członków Żywego Różańca,

• Rekolekcje „lectio divina” wprowadzające do modlitwy słowem Bożym,

• Rekolekcje wprowadzające do Szkoły Modlitwy Jana Pawła II,

• Nowenna adoracyjna wprowadzająca w głębsze przeżywanie adoracji Najświętszego Sakramentu,

• Inne formy rekolekcji i dni skupienia organizowane w parafii i ośrodkach rekolekcyjnych.