Parafia – wspólnota słowa

Parafia, jako wspólnota kościelna, żyje słowem Bożym i to słowo głosi. W różny sposób słowo Boże przenika w życie ludzi, ale wciąż konieczne są nowe wysiłki, by uważniej słuchać tego słowa i gorliwiej poddawać się jego działaniu. Do najbardziej znanych i owocnych form służby słowu trzeba zaliczyć niedzielne homilie oraz systematyczną katechezę. Tym formom wspólnota poświęca najwięcej uwagi. Nie są one jednak wystarczające. Wraz z nimi potrzebne są także inne drogi wprowadzania wiernych w większe umiłowanie słowa Bożego i ożywienia w nich dynamizmu ewangelizacyjnego. Dzieje się to przede wszystkim w grupach ewangelizacyjnych i formacyjnych.

Można powiedzieć, że wśród różnych form rekolekcji, jakie rozwinęło się w Kościele, najwięcej ma właśnie charakter ewangelizacyjny i formacyjny. Oferta jest bardzo bogata. Wypada się jej dobrze przyjrzeć i zachęcić członków wspólnoty, aby skorzystali z takich rekolekcji, które są dla nich odpowiednie. Chodzi tu nie tylko o samo pogłębienie życia duchowego. Ważne znaczenie ma również odkrywanie i realizowanie powołania, które Bóg daje człowiekowi. Jedni są wezwani do tego, aby służyć wspólnocie głównie modlitwą, a inni są zaproszeni do służby słowu. Spełniają ją wobec tych, którzy wymagają pierwszej czy nowej ewangelizacji, następnie wobec tych, którzy oczekują systematycznej formacji, a także wobec tych, którzy przygotowują się do sakramentów świętych lub przeżywają inne ważne wydarzenia. Oto kilka uwag na temat możliwości wyboru rekolekcji dla członków wspólnoty.

• Szkoła lektora – formacja dla mężczyzn i kobiet powołanych do służby słowu Bożemu,

• Kursy ewangelizacyjne w parafiach i ośrodkach rekolekcyjnych,

• Seminaria odnowy wiary,

• Rekolekcje ignacjańskie,

• Rekolekcje ze słowem Bożym,

• Rekolekcje prowadzone przez ruchy odnowy życia duchowego, dla dzieci, młodzieży i dorosłych,

• Studium Apostolstwa Świeckich,

• Uniwersytet Trzeciego Wieku,

• Kursy i studia dla prowadzenia formacji w grupach specjalistycznych (alkoholicy, narkomani, dzieci wymagającej szczególnej troski…),

• Inne formy rekolekcji, dni skupienia i kursów organizowanych w parafii i ośrodkach rekolekcyjnych.