Parafia – wspólnota czynu

Św. Piotr Apostoł pisze w swoim pierwszym liście (4,10-11): „Jako dobrzy szafarze różnorakiej łaski Bożej służcie sobie nawzajem tym darem, jaki każdy otrzymał. Jeżeli kto ma dar przemawiania, niech to będą jakby słowa Boże! Jeżeli kto pełni posługę, niech to czyni mocą, której Bóg udziela, aby we wszystkim był uwielbiony Bóg przez Jezusa Chrystusa”.

Apostoł wyróżnia dwa rodzaje służby. Pierwszą jest służba poprzez słowo, którą powinni podjąć ci, którzy mają „dar przemawiania”. Drugi rodzaj służby to praca rąk, posługa czynu. Powinni ją podjąć ci członkowie wspólnoty parafialnej, którzy taki właśnie charyzmat otrzymali. Zadaniem duszpasterzy jest pomóc wiernych w odkryciu ich talentów i charyzmatów, przygotować ich do służby braciom tymi właśnie talentami. Trzeba więc rozważyć, jaki rodzaj formacji dla tych osób można podjąć w parafii, a jakie umiejętności wymagają bardziej specjalistycznego przygotowania. Oto kilka sugestii w tym względzie.

• Kurs nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej,

• Rekolekcje dla ministrantów posługujących przy ołtarzu,

• Szkoła zakrystianów,

• Rekolekcje dla zespołów charytatywnych,